|
|
|
|
|
BEST IN SHOW: HENSHALLS CALCHAS WILLOBEE WISEMAN
BEST OPPOSITE SEX IN SHOW: GRIERSONS JAYDANIA WYOMING JW ShCM
RESERVE BEST IN SHOW: GRIERSONS JAYDANIA WYOMING JW ShCM
BEST PUPPY IN SHOW: HENSHALLS CALCHAS WILLOBEE WISEMAN
BEST VETERAN IN SHOW: BATTERSBY & WILLIAMS INTERNOS COSI FAN TUTTE
2014 MEMBERS LIMITED SHOW RESULTS
Sunday 20th July 2014
Venue: Baginton Village Hall, Baginton, Coventry
Main Show : Mrs. CAROL GRAY (Calomar)
Stakes Classes : Mr. BILL BROWNE-
BIS & BPIS: HENSHALLS CALCHAS WILLOBEE WISEMAN (Left) BB & RBIS: GRIERSONS JAYDANIA WYOMING JW ShCM |
|
BEST VETERAN IN SHOW: BATTERSBY & WILLIAMS INTERNOS COSI FAN TUTTE |
|
Limit Show Judge: Mrs Carol Gray (Calomar) |
|||
|
DOGS |
|
BITCHES |
|
CLASS 1 - |
|
CLASS 17 - |
1st. |
Battersby & Williams Internos Arizona ShCM |
1st. |
Battersby & Williams Internos Cozi Fan Tutte |
2nd. |
Battersby’s Internos the Heavyweight |
2nd. |
Taylors Kenmilquin Black Magic |
|
|
3rd. |
Wiltshires Darlou Lords Lady of Ladymere |
|
|
|
|
|
CLASS 2 - |
|
CLASS 19 - |
1st. |
Henshalls Calchas Willobee Wiseman |
1st. |
Bishtons Jaydania Sadie Frost |
2nd. |
Sainsburys Preveli Don’t Judge Me |
2nd. |
Henshalls Calchas Wincy Willis |
|
|
|
|
|
CLASS 3 - |
|
CLASS 20 - |
1st. |
Absent |
1st. |
Warings Ravendane Queen of Darkness for Elleyenda |
|
|
2nd. |
Taylors Alsphuzazz ecosse Electra for Daneheart naf |
|
|
3rd. |
Bithells Bourntwyn Never Forget |
|
|
|
|
|
CLASS 4 - |
|
CLASS 21 - |
1st. |
Roans Carbarline Real Love |
1st. |
Kelleways Jaemlok’s Dannie of Clunton |
|
|
2nd. |
Parks Rayjen Ace of Diamonds |
|
|
3rd. |
Harrisons Culseandanes Aurora Storm |
|
|
|
|
|
CLASS 5 - |
|
CLASS 22 - |
1st |
Middletons Leirumdane Mea Fortuna for Dornoir |
1st. |
Burtons Ravendane Enchanting Dream at Elbarevol |
|
|
|
|
|
CLASS 6 - |
|
CLASS 23 - |
|
No Entries |
1st. |
Kelleways Jaemlok’s Dannie of Clunton |
|
|
2nd |
Parks Rayjen Ace of Diamonds |
|
|
|
|
|
CLASS 7 - |
|
CLASS 24 - |
|
No Entries |
|
Absent |
|
|
|
|
|
CLASS 8 - |
|
CLASS 25 - |
|
Absent |
1st |
Harrisons Culseandanes Aurora Storm |
|
|
|
|
|
CLASS 9 - |
|
CLASS 26 - |
|
Absent |
1st |
Griersons Jaydania Wyoming JW ShCM |
|
|
2nd |
Burtons Dornoir Wyrd at Elbarevol |
|
|
|
|
|
CLASS 10 - |
|
CLASS 27 - |
1st |
Staplefords Madjax the Lothario |
1st. |
Merwicks Saalan Show & Go |
|
|
|
|
|
CLASS 11 - |
|
CLASS 28 - |
|
No Entries |
|
No Entries |
|
|
|
|
|
CLASS 12 - |
|
CLASS 29 - |
|
No Entries |
1st |
Merwicks Saalan Show & Go |
|
|
|
|
|
CLASS 13 - |
|
CLASS 30 - |
1st |
Cottams Crabarline Born to Run at Biludi |
|
No Entries |
2nd |
Donellys Primus Game Player |
|
|
|
|
|
|
|
CLASS 14 - |
|
CLASS 31 - |
1st. |
Battersby & Williams Internos Arizona ShCM |
1st. |
Kelleways Jaemlok’s Dannie of Clunton |
2nd |
Middletons Leirumdane Mea Fortuna for Dornoir |
2nd |
Burtons Ravendane Enchanting Dream at Elbarevol |
|
|
|
|
|
CLASS 15 - |
|
CLASS 32 - |
1st. |
Battersby’s Internos the Heavyweight |
1st |
Parks Rayjen Ace of Diamonds |
|
|
2nd |
Harrisons Culseandanes Aurora Storm |
|
|
|
|
|
CLASS 16 - |
|
CLASS 33 - |
|
No Entries |
|
All absent |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CLASS 17 - |
|
CLASS 34 - |
1st |
Warings Ravendane Equinox at Elleyenda |
1st. |
Warings Ravendane Queen of Darkness for Elleyenda |
|
|
|
|
|
BEST DOG Henshalls Calchas Willobee Wiseman RESERVE BEST DOG Warings Ravendane Equinox at Elleyenda BEST PUPPY DOG Henshalls Calchas Willobee Wiseman |
|
BEST BITCH Griersons Jaydania Wyoming JW ShCM RESERVE BEST BITCH Kelleways Jaemlok’s Dannie of Clunton BEST PUPPY BITCH Bishtons Jaydania Sadie Frost |
|
CLASS 33 - |
|
|
1st |
Burtons Brace |
|
|
2nd |
Warings Brace |
|
|
|
CLASS 34 - |
|
|
|
BEST IN SHOW: Henshalls Calchas Willobee Wiseman BEST OPPOSITE SEX IN SHOW: Griersons Jaydania Wyoming JW ShCM RESERVE BEST IN SHOW: Griersons Jaydania Wyoming JW ShCM BEST PUPPY IN SHOW: Henshalls Calchas Willobee Wiseman RESERVE BEST PUPPY IN SHOW: Bishtons Jaydania Sadie Frost BEST VETERAN IN SHOW: Battersby & Williams Internos Cozi Fan Tutte |
||
THE PETER RUSSELL MEMORIAL PUPPY, NOVICE & YEARLING STAKES Judge: Mr. Bill Browne- |
|||
|
|||
BEST in STAKES (Left) RB in stakes & BP in Stakes(Right) BEST in STAKES(left) BEST YEARLING in STAKES |
|||
|
CLASS 37 - |
|
CLASS 40 - |
1st. |
Henshalls Calchas Willobee Wiseman |
1st. |
Bishtons Jaydania Sadie Frost |
2nd. |
Sainsburys Preveli Don’t Judge Me |
2nd. |
Henshalls Calchas Wincy Willis |
|
|
|
|
|
CLASS 38 - |
|
CLASS 41 - |
|
Absent |
1st |
Taylors Alsphuzazz ecosse Electra for Daneheart naf |
|
|
|
|
|
CLASS 39 - |
|
CLASS 42 - |
|
No entries |
1st. |
Warings Ravendane Queen of Darkness for Elleyenda |
|
|
2nd |
Bithells Bourntwyn Never Forget |
|
|
|
|
|
CLASS 43 - |
|
CLASS 44 - |
|
Absent |
|
Absent |
|
|
|
|
|
CLASS 45 - |
|
CLASS 46 - |
1st. |
Roans Carbarline Real Love |
1st |
Burtons Ravendane Enchanting Dream at Elbarevol |
2nd |
Mirandos Phil Collins Universe(Imp Poland) |
|
|
|
|
|
|
BEST in STAKES Roans Carbarline Real Love RESERVE BEST IN STAKES Bishtons Jaydania Sadie Frost BEST PUPPY in STAKES Bishtons Jaydania Sadie Frost RESERVE BEST PUPPY in STAKES Henshalls Calchas Willobee Wiseman BEST YEARLING in STAKES Roans Carbarline Real Love RESERVE BEST YEARLING in STAKES Burtons Ravendane Enchanting Dream at Elbarevol |
|||